Ay’da Yeni Bir Madde Keşfedildi

Ay’da Yeni Bir Madde Keşfedildi

Eylül 17, 2019 0 Yazar: SoranWeb

 

Çin tarafından aya gönderilen uzay aracının keşifleri heyecan yarattı. Yutu-2 keşif aracı, belirtilen bölgede jel benzeri bir madde keşfetti. Bilim insanları oldukça heyecanlı 

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı bundan 1 hafta önce Ay’ın karanlık yüzünde 9. gündüze uyandı. Bu arada Ay’da gündüzün 14 Dünya gününe denk geldiğini belirtelim.

Chang’e-4 iniş aracının görevi yeryüzü görüntüsü, maddeler ve sığ yüzey yapısı ile ilgili veriler toplamak. Yutu-2 keşif aracının görevi ise belirtilen noktalarda bilimsel keşif çalışmaları yapmak.

 

JEL BENZERİ BİR MADDE

Çin tarafından yapılan açıklamaya göre, Yutu-2 keşif aracı keşfini yaparken jel benzeri bir maddeyle karşılaştı. Büyüleyici renklere ve gizemli bir parlaklığa sahip olduğu açıklanan madde, yakın tarihli bir çarpma kraterinin dibinde bulundu. Yutu-2‘nin sürücü günlüğüne göre madde ay toprağından önemli derecede farklılıklar içeriyor.

space.com yaptığı değerlendirmede, maddenin bir göktaşının ayın yüzeyine çarptıktan sonra kraterde oluşan bir cam olabileceğini söyledi.

Kraterin, ay mantosunun temeli hakkında ipuçları verebilecek toryum, demir oksit ve titanyum dioksit gibi çeşitli kimyasal bileşiklerden oluştuğu düşünülüyor.