Bozuk Gıdalar Artık Telefonlarla Tespit Edilebilecek!

Bozuk Gıdalar Artık Telefonlarla Tespit Edilebilecek!

Ağustos 19, 2019 0 Yazar: SoranWeb

Bu sefer bir Türk Bilim İnsanı önemli bir çalışmaya imza attı. Bozuk ve sağlıklı gıda tespit edecek bir uygulama insanlığın kaderini önemli ölçüde değiştirebilir.  

Yiyeceklerin son kullanma tarihleri bize bu konuda fikir veriyor olsa da uzmanlar son kullanma tarihlerinin her zaman güvenilir olmadığı görüşünde.

Londra Imperial College‘de bilimsel çalışmalar yürüten bir Türk Bilim insanı ise, akıllı telefonlar aracılığıyla gıdanın bozuk mu yoksa sağlıklı olduğunun tespitini yapacak önemli bir çalışmaya imza attı!

Gıda Sensörü!

Her yıl dünya genelinde milyonlarca gıda, tarihi geçmiş ve bozuk olduğu şüphesiyle çöpe atılıyor. Bu da büyük bir israfa yol açıyor. Ayrıca bozuk gıdalar insanlığın sağlığını önemli ölçüde tehdit de ediyor. Bu soruna çözüm bulmak için çalışmalar yürüten Imperial College Londra biyo-mühendislik bölümünden Yrd. Doç. Fırat Güder, akıllı telefonlara yerleştirilen ucuz bir sensörle gıda güvenliğini sağlayacak sensör icat etti.

Sensör,  bozulma gazlarının ölçümlerini yapıyor ve normal değerlerden fazla olan bozulma gazı olduğu zaman tüketiciyi uyarıyor. Böylece kullanıcının ve belki de gıda işletmelerinin bozulan gıdaları tespiti çok daha kolay hale gelecek.

Çöpe atılacak gıdaların geri dönüşümünü kolaylaştıran uygulama büyük israfların hatta zehirlenmelerin önüne geçebilir.

Yeni Bir Pazar Yaratabilir

Türkiye’de olmasa da dünyada pek çok ülkede tarihi geçmiş gıdalar çok ucuz fiyatlara satılıyor. Uygulama sayesinde yeni ekonomik pazarlar oluşabilir.

Uygulama Henüz Yayında değil.
Türk Bilim İnsan’ın bu icadı henüz yayınlanmasa da göğsümüzün kabardığını merakla uygulmayı beklediğimizi belirtelim…