Çerbonilde yıllar sonra bir ilk

Çerbonilde yıllar sonra bir ilk

Şubat 8, 2019 0 Yazar: SoranWeb

1986 yılında yaşanan nükleer kaza sonrasında bildiğiniz üzere, birçok komplo teorisine konu olan Pripyat şehri kaderine terk edilmişti. Hayalet bir şehre dönen Pripyat ve çevresinde yüksek radyasyondan dolayı 33 yıldır hiç bir yaşam izine rastlanmamıştı.

Bu durum 2019 yılına geldiğimizde değişti. Facianın yaşandığı Çernobil kasabında herhangi bir yaşam izinin olup olmadığını araştıran bilim adamı James Beazley önemli bir keşifte bulundu.

Halen girilmesi yasak ve tehlikeli olan kasabaya bir takım kamera ve hareket sensörlerleri yerleştiren Beazley, 33 yıldır hiçbir yaşam izine rastlanmayan bölgede çeşitli yaşam izleri keşfetti.

Beazley’in araştırmasına göre, Çernobil kasabasında kurt, su samuru, kartal, kuzgun, rakun gibi canlı türlerini fotoğraflamayı da başardı. Söz konusu bu canlıların terk edilmiş kasabanın sulak kesimlerinde ve ormanlık alanlarında yaşadığını belirten bilim adamı, böylece 33 yıl sonra bölgede yapılan araştırmalar sonucunda ilk somut verileri de elde etmiş oldu.

Bunun haricinde, doğada oldukça nadir rastlanan siyah leylek, puhu kuşu ve kahverengi ayı türlerinin de söz konusu bölgede yaşamını sürdürdüğünü de özellikle belirtiliyor.

Hayvan sayısında artış!

Bilimadamlarının 4200 kilometrelik alanda yapmış oldukları detaylı araştırmalar ile ilgili yayınlanan raporlarda, insanı saniyeler içerisinde öldürebilecek radyasyona rağmen bölgede yaşayan vahşi hayvanların sayısında ciddi anlamda artış gözlemlediği de özellikle vurgulanıyor.

Bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak….