Dinozorlar hala var mı? (Mokele Mbembe’yi duydunuz mu)

Dinozorlar hala var mı? (Mokele Mbembe’yi duydunuz mu)

Mart 6, 2018 0 Yazar: SoranWeb

Dinozorlar hala var mı? Bildiğiniz gibi dinozorların nesli tükeneli çok oldu ancak bazı hikayeler çok farklı şeyler söylüyor. Bu yazıda size halen yaşadığı söylenen Mokele Mbembe adlı dinozorun hikayesini sizlere aktaracağız ve dinozorlar hala var mı, dünyada bir yerlerde yaşıyor olabilir mi diye soracağız!

Dinozorlar hala var mı bu canlı türü yaşıyor diye sormamıza sebep olan canlı,  bilim dünyasının varlığını merak ettiği ve onun için sık sık geziler düzenlediği; Afrika yerlileri arasında bir mit şeklinde var olan Kongo ve Kamerun nehirlerinde düşünülen bir canavar;  aslında yaşayan bir dinozor efsanesi. Yerel dilde bu yaşayan dinozor için Mokele Mbembe yani nehir akışını durduran adı verilmiş. Batı dünyası Mokele Mbembe meselesine bir efsane gözüyle baksa da meseleye yerliler bunu gerçek olarak değerlendirip canavardan çok ciddi şekilde korkup insanlara saldırdığını ve öldürdüğünü bile söylüyorlar. Meseleyi çok ciddiye alanlar olmasa da bazı bilim adamları ve bilim dünyası bir dinozor Kongo’da halen yaşadığını düşünüp makaleler yazıp konuyu araştırıyor ve dinozorlar hala var mı diye ciddi soruyorlar. Gelin şimdi yakından inceleyelim meseleyi :

Yaşayan dinozorun tarihçesi

dinozorlar hala var mı

Kimilerinin  efsane gözüyle baktığı yaşayan dinozor meselesinin başlangıcı 1776  yılında bir rahibin notlarında dinozora benzer bir yaratıktan bahsetmesiyle başlıyor. Daha sonra 1870 yılında Alfred Smith bu canlının işitme kaydını kaydetti ancak buna “dev dalgıç” kelimesini çeviren “Jago Nino” adı verildi. 1909 yılına geldiğimizde bir Alman, Hans Schomburgh ve İngiltere’den bir avcı, doğalcı Carl Hagenbeck’e “büyük bir canavar, yarım fil, yarım ejder” olarak yerlilerin canavar olarak tanımladığı bir hayvan hakkında bilgi verdi. İkisi de Kongo’nun bataklık bölgelerinde yaşadığını belirtti.

2006’da Peter Beach adlı bir kişi Kongo’daki Mokele Mbembe bölgesini araştırıyordu ve çamurlu bir kıyı şeridinde büyük ayak izleri bulduğunu iddia etti (Soldaki foto). Fotoğraf çekti ve izlenimlerin sıva dökümlerini yaptı. Bilim adamları ikna bu belgelere yeterince ikna olmasa da yine de buradaki gizemi arttırdı ve yeni gezilerin önünü açtı. 

Yapılan geziler ve edinilen bilgiler bölgeye olan merakı arttırdı savaşlar nedeniyle gezilere ara da verilse ilerleyen zamanlarda yeni gezilerin düzenlemesi an meselesi olduğu oldukça aşikar!

Yerliler Yaşayan Dinozoru nasıl tanımlıyor?

dinozorlar hala var mı

Yaşayan dinozor meselesi bildiğiniz gibi Kongo yerlileri arasında dolaşan bir efsane. Kongo yerlileri yaratığı  7.6-9 metre uzluğunda ve 8 ila 9 metre genişliğinde , kırmızımsı kahverengi renkte ve çok uzun boynu boyunca bir çeşit yaratık olarak tanımlıyor. Yerliler çoğunlukla nehirlere batmış durumda gördüklerini söylüyor, ancak geceleri yaprakları yemek için kıyıya geliyor.
Mokele Mbembe yerlilere göre yağışlı mevsimlerde görülürken, kuru mevsimlik dönemde kayboluyor. Kongo tarafında nehri çevreleyen doğal mağaralarda yaşadığını ve kış uykusuna yattığını inandıklarını söylüyorlar. 

Yerlilerin anlattığı hikayelere bakalınca Mokele Mbembe, sauropod türü bir dinozor. Bu türün en bilindik temsilcisi brachiosaurus  adlı dünyanın en büyük dinozoru!

Yaşayan dinozoru bulmak gerçekten zor!

dinozorlar hala var mıDinozorlar hala var mı sorusunun cevabını bulmak oldukça zaman alacak çünkü bu gerçekten bu dinozoru bulmak hayli zor. Yaşayan  dinozorun mağaralarda yaşayıp yaşamadığı bilinmez ama ancak araştırmacıların bu dinozoru bulmak için oldukça çaba sarf edecekleri ve hatta bulamayacakları da bir gerçek çünkü araştırmacıları büyük engeller bekliyor.

Öncelikle en büyük tehlike bitmek bilmeyen savaşlar. Milisler ve savaşlar konuyu araştırmak için oraya gidecek bilim adamları için neredeyse imkansız bir görev haline getiriyor.
İkinci büyük zorluk Mokele Mbembe dinozorunun yaşadığı bölge. Canavarın yaşadığı bölgede genelde yoğun bir sis var görüş açısı bazen sıfıra kadar iniyor. Adeta çamur gibi gibi görüntü ve yoğun sis var. Görüş açısı dışında diğer bir engel de bölgenin yapısı. Bölgenin eğimli ve kıvrımlı yapısı kanalları dinozorun yaşadığı söylenen mağraları bulmamızı imkansız kılıyor.

Bu zorluklara ek olarak kaşifleri fırtınalar ve barınak sorunu bekliyor. Bunun yanında böcek ve hayvan sokmaları cabası. Bu hayvanı bulmanın ne kadar zor olduğunu hatırlatan bir hatırlatma yapalım. Aşağı yukarı on yıl önce bölgeye giden kaşiflerin bir kısmı sadece böcek ve yılan sokmaları gibi şeylerden öldü hal böyle olunca büyük bir gizem halen varlığını sürdürüyor ve bize de dinozorlar yaşıyor sorusu üzerinde düşünmeye devam etmek kalıyor.

Mokele Mbembe yani dinozorlar yaşıyor olabilir mi?

Bilim dünyasında yaşayan dinozor için safsafta olduğunu söyleyen bilim insanları çıksa da öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki bilim dünyası halen yeni türleri keşfetmekle meşgul! Yaşayan dinozor efsanesi keşfedilmeyi bekleyen bir tür olabilir. Geçmişte bu konudaki örneklere bakmak yeterli.


dinozorlar hala var mıInhabitat.com  Aralık 2013 tarihli bir makalesinde, Tamsin Woolley-Barker, 1992 yılından beri bulunan en büyük kara memelisi olan yeni keşfedilen bir tapir  ( Tapirus kabomani ) haberini paylaştı. Tapir’i “utangaç ve zor bir hayvan olarak Brezilya ve Kolombiya’nın çayır ve ormanlarındaki radarın altında yaşıyor” olarak tanımladı. Oldukça ağır ve görülmesi son derece kolay bir hayvan olar tapiri yerliler varlığını biliyor muydu? Tabii ki öyleydi.  Eminiz ki yerliler yeni keşfedilen bu yaratık hakkında zamanında çoktan efsane bile uydurmuş olabilir. Tapirler halen keşfedilmemiş olsaydı eminiz ki bu konuya da sadece efsane gözüyle bakılacaktı.

Kongo’daki canavarın yaşayan bir dinozor mu olduğu yoksa bir efsane mi olduğu her zaman meraklanmamıza neden olacak. Ne yazık ki Mokele Mbembe yani yaşayan dinozorumuz keşfedilmesi hayli zor olan bir coğrafyada yaşıyor. Şimdilik acaba bu mesele uydurmamı yoksa gerçek mi diye şüphelenmekten başka bir şey elimizden gelmiyor. Bakalım bölgedeki savaşlar durduğunda ve yeniden geziler düzenlendiğinde bu yaratığı bilim dünyası keşfedip yeni bir canlı olarak sunabilir. Belki bizlerde hala dinozorlar yaşıyor mu demekten kurtulmuş oluruz.

dinozorlar hala var mıDinozorlar hala var mı sizce dinozorlar yaşıyor olabilir mi sizce?

Hazırlayan Soran Web

Kaynakça

Kült tv Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=CjnO9PQq7nk

Vikipedi : https://en.wikipedia.org/wiki/Mokele-mbembe

BBC : http://www.bbc.com/news/magazine-16306902

Live Sience :  https://www.livescience.com/38871-mokele-mbembe.html