Japonya İnsan Hayvan Karışımı Deneylere Başlayacak

Japonya İnsan Hayvan Karışımı Deneylere Başlayacak

Eylül 18, 2019 0 Yazar: SoranWeb

Uzun süredir karşı çıkalan İnsan – Hayvan karışık genli deneyler yakında başlayacak. Akıllara ister istemez insan – hayvan karışımı deneyler mi geliyor sorusunu getiriyor!

Kök hücre biyoloğu Hiromitsu Nakauchi, Japonya hükümetinden onay almayı başarıp insan-hayvan hibriti embriyo deneylerine başlamak için adımı attı.

Dünyada benzerileri etik ahlak yüzünden sınırlandırılan bu tip deneyler artık serbest hale geldi.  Japonya artık resmen bu yasağı kaldırarak Pandora’nın kutusunu açmış oluyor.  Baş kök hücre araştırmacısı  Nakauchi, Tokyo ve Stanford üniversiteleri arasında yıllardır mekik dokuyor. Böylece koyun veya domuz gibi hayvanlarda özelleştirilmiş insan organları yetiştirme rüyasını gerçekleştirebilecek. Organ nakli bekleyen çok hasta olduğunu için bu deneyleri yapma kararı alan şunları söyledi :

“Hemen insan organlarını üretmeyi ummuyoruz fakat bu aşamadan ilerleyerek araştırmamızı geliştirerek bilgimizi arttıracağız,” 

Sıçan ve fare embriyolarına indükte pluripotent kök hücrelerin enjeksiyonuyla başlayacak. Genetik olarak manipüle edileceğinden pankreas olmayacaklar. Hedefimiz insan hücreleri için kemirgen embriyolarını kullanarak pankreas üretmek. Ekip 2 yıl boyunca kemirgenlerin gelişmesini ve büyümesini inceleyecek. 

İnsan Beynini Kullanan Hibrit Havyanlar Olmamalı 

Bu araştırmaların en büyük korkularından biri ise , insan kök hücreleri bir kere enjekte edildiğinde, gerçekten hayvanın içine nüfuz edebilecek olması ve bu hücrelerin nasıl hücreler üreteceğinin bilinmemesi. Bu yüzden kemirgenlerin beyninde %30 u aşan insan hücresi olursa deneyler askıya alınacak! Ayrıca bu koşul, hükümetin insanlaşmış bir hayvanın hayata gelmesini engellemek için öne sürdüğü koşullardan birini oluşturuyor. Her şeye rağmen, Nakauchi bunun gerçekleşmeyeceğini düşünüyor ve korkulacak bir şey yok diyor! İşte bu konuda Japon bilim insanın sözleri :

“Biz insan hücrelerin sadece önemli organların üretiminde katkı yapabileceğini garanti etmeye çalışıyoruz. Yeni ve hedeflenen organ üretiminde, insan hücrelerinin istenmeyen bölgelere entegre olması hakkında endişe duymamalıyız, tabi yine de birkaç etik kaygı olacaktır,”