Küresel Isınmaya Karşı Yüzen Şehirler

Küresel Isınmaya Karşı Yüzen Şehirler

Nisan 15, 2019 0 Yazar: SoranWeb

Küresel ısınma nedeniyle, dünyanın bir çok büyük şehrinin su altında kalma riski bulunuyor. BM‘e sunulan  yüzen şehirler projesi ise bu duruma karşı bir önlem almanın yolunu arıyor.

Ekolojik çözümler sunan bir şirketin sunduğu projeyi Mimar Bjarke Ingelstasarladı ve BM‘e bu projeyi sundu. Peki ama yüzen şehirler çözümü insanlığı nasıl hayatta tutacak?

Yüzen Şehirler su baskınlarına karşı nasıl bir çözüm sunacak?

Yüzen şehirler tek bir yüzen ada yerine, birbirine bağlanan irili ufaklı bir çok adanın bir araya geldiği bir yapıda olacak. Oceanix City adlı projenin  günümüz mega kentlerinin 1,5 km açığına inşa edilmesi planlanıyor. Böylece herhangi bir felaket anında şehirden kolayca ulaşım sağlanarak, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi sağlanacak.

Bu haliyle Kevin Costner‘ın başrolünü oynadığı Su Dünyası filmini hatırlatsa da, daha çok ütopik bir geleceğin şehri yapısına sahip.

Amaç Kasırga ve fırtına gibi suyun yükseldiği durumlarda daha mobilize bir çözüm sağlamak. Aynı zamanda bu yüzen şehir kasırgalara dayanacak şekilde dizayn edilecek. Adalar, okyanusa demirlenerek sabitlenebilecek ve ihtiyaca göre ayrılıp, birleştirilecek şekilde tasarlanacak.

Bu ütopik şehrin en çarpıcı yanıysa, deniz suyu mineral birikintilerinden kireç taşı oluşmasını sağlamak için biorock adında, küçük elektrik patlamaları sağlayan bir teknoloji kullanmayı tasarlıyorlar. Böylece şehirleşme nedeniyle olumsuz etkilenen mercan resiflerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

Adalar sadece yaşam merkezi olarak tasarlanmış. Temel ihtiyaçlar ve alışveriş gibi ihtiyaçlar için elektrikli deniz motorlarıyla adaların merkezine geçmeniz gerekiyor. Adalar ihtiyaca göre yapboz gibi birleştirilip ayrılabiliyor.

BM her ne kadar bu projeye henüz onay verip desteklemese de, Bjarke Ingels‘in çözümünü gelecek için umut verici olarak görüyor.