Türk Bilim İnsanı Yangın Söndürme Bombası İcat Etti!

Türk Bilim İnsanı Yangın Söndürme Bombası İcat Etti!

Ağustos 21, 2019 0 Yazar: SoranWeb

Yangın ve dogal afetlerle sarsıldığımızda Türkiye’de güzel haberlerde bizleri sevindirmiyor değil. Geçtiğimiz aylarda mühendislik fakültesi öğrencisinin yaptığı icada destek verilirse çok şey değişebilir.

MALATYA İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Murat Toptaş, orman ve petrol boru hatları gibi büyük alanlardaki yangın ve felaketleri  söndürmek için ‘bomba’ icat  edip önemli bir başarıya imza attı.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Murat Toptaş, Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Orman Bölge Müdürlüğü’nden de destek alarak, 180 kilogram ağırlığındaki yangın söndürme bombasını icat etmeyi başardı. İçinde yangın söndürücü gaz ihtiva eden bomba, F-4, F-16 gibi savaş uçaklarının yanı sıra Sikorsky helikopterleri ya da insansız hava uçakları tarafından atılabilecek. Belirli bir yükseklikte patlayan bomba, yangın bölgesinin havayla temasını keserek, alevlerin sönmesini sağlayacak.

1,5 yıl önce proje üzerinde çalışmalarının startını veren Murat Toptaş, yangın söndürme bombasını ilk olarak TÜBİTAK tarafından Erzurum’da düzenlenen proje sergisinde tanıttı. Eşi ve benzeri bulunmayan icadın 180 kilogram ağırlığındaki bir bombanın yaklaşık bin 50 metrekarelik bir alandaki yangını söndürme gücünde olduğunu söyleyen Murat Toptaş şunları söyledi :

“Savaş uçaklarından mühimmat şeklinde atılan ve aerodinamik yapı olarak bu şekilde hızlı yangına müdahale edebilecek bir sistem henüz yok. Yaptığımız çalışma yerli ve milli bir ürün. Tasarım süreci yaklaşık bir yıl sürdü. Orman Bölge Müdürlüğü ve 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan yardım aldık. Bombanın tasarımı ve bir prototip hazırlanması ise 3 ay sürdü. Projede yazılım güncellemesi yapılarak bir kaç prototip üretiminin ardından test çalışması başlayacak” diye konuştu.

Soran Web Soruyor :

Türk bilim insanları ve öğrenciler daha öncede dünyayı değiştirecek benzer başarılara imza atmıştı ancak arkası bir türlü gelmedi. Neden bilime gerekli desteği vermiyoruz? Neden yeni icatlarla dünyayı değişterecek insanların peşinden koşmuyoruz!

Birbirinden ilginç sorular ve haberler için sitemizi ziyaret etmeyi unutma :