Zeytinyağı kanser hücrelerini yenecek

Zeytinyağı kanser hücrelerini yenecek

Mart 3, 2018 0 Yazar: SoranWeb

Bilim adamları zeytinyağı kanser hücrelerini yok edecek mi? Bilim adamları şimdi bu sorunun peşinde.

Edinburgh Üniversitesi’nde yeni yapılan bir araştırmada zeytinyağındaki ana bileşen olan oleik asit, anahtar tümör baskılayıcı molekülün üretilmesini katkıda bulanabileceğini gösterdi. Beyin dokusunda görülen molekül microRNA-7 (veya miR-7) olarak biliniyor,  vücudun farklı yerlerindeki tümörleri baskılamak için de kullanılıyor. Özel olarak beyinde, miR-7 tümör gelişimi ve olgunlaşma için gerekli proteinleri hedef alıyor.

MiR-7 güçlü bir molekülü Glioblastoma olarak bilinen, ölümcül beyin tümörlerinden birine karşı bile etkin olduğu görüldü.

MiR-7 tümörleri baskılayabilse de, işini yapabilmek için her zaman şans bulamıyor. MiR-7 üretimi, MSI2 olarak bilinen bir hücre proteini tarafından vücut içinde durdurulabiliyor. Ve bu da zeytinyağının günü kurtaracağı anın geldiğini söylüyor.

Araştırmacılara göre oleik asit “tabiatta en bol olan ve en geniş dağılım gösteren yağ asididir” deniyor ve MSI2’nin miR-7 üretimi ve büyümesi ile uğraşmasını önlüyor.

Yapılan araştırmalar oldukça olumlu ancak zeytinyağı kanser hücrelerini yok etmede bize yardımcı olacak mı zaman gösterecek ancak araştırmalar süpermarketten alınan zeytinyağının miR-7 üretimine yardım edip etmeyeceğini henüz bilmediklerini söylüyor. Bununla birlikte bu tip çalışmaların beyni tümörlerden uzak tutmak için zeytinyağına dayalı tedavi seçeneklerini gün gelince mümkün kılacağını düşünüyorlar.

Araştırmacılardan Dr. Gracjan Michlewski, düzenlediği basın toplantısında, “diyetteki zeytinyağının beyin kanserini gidermeye yardımcı olacağını henüz söyleyemesek de, bulgularımız laboratuarda üretilen hücreler içindeki tümör baskılayıcı moleküllerin üretilmesini destekleyebildiğini öne sürüyor” dedi.

Zeytinyağı Kanser hücrelerini 1 saatte yok etti!
Bizi ilgilendiren başka bir çalışma da New York’ta Hunter Üniversitesi’nden geldi.  2015 yılında yapılan çalışmada  zeytinyağına acımsı tat veren bu antioksidan maddenin kanser hücrelerinin içine girerek “hücrenin midesi” olarak nitelendirilen lizozomları, dolayısıyla kanseri 1 saatten kısa sürede yok edebileceğini gösterdi!

Maddenin prostat, meme ve pankreas kanserleri üzerinde etkili olduğunu belirten bilim adamları, kanserle mücadele için 90 kilo ağırlığındaki bir kişinin en az 2,25 litre zeytinyağı tüketmesi gerektiğini söylediler.

Paul Breslin, sonuçların kesinlik kazanması için hayvanlar ve insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğuna da dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları, Fransız bilim dergisi “Science et Avenir” dergisinde yayımlandı.
Zeytinyağı-kanser-hücrelerini-yenecek

 

Bilimadamları zeytinyağını kullanarak kanseri yenmek için uğraşırken ülkemizde zeytin alanlarıyla neden uğraşılır? Zeytinlerimiz neden talan edilir hiç sordunuz mu?