Hareketsizlik öldürür mü?

Hareketsizlik öldürür mü?

Mayıs 7, 2018 0 Yazar: SoranWeb

Hareketsizlik öldürür mü? Hareketsiz yaşam hastalıkların sebebi mi bu yazımızda bu konuya değineceğiz…

Hareketsizliğin ölüme yol açıp açmadığı sorusuna cevap Amerikan Kanser Derneği yapılan bir araştırmayla geldi.  Derneğin 14 yıl boyunca süren araştırmasında 1, her gün 6 ya da daha fazla saat “oturan” insanlarda ölüm riskinin arttığını ortaya çıkardı.

Bu risk artışı  erkeklerde %20 iken, kadınlarda neredeyse %40!

Kanser ve hareketsizlik!

Günlük oturma süresinin uzunluğu kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor; obezite, inme, diyabet ve kanser türlerine (kolon, menopoz sonrası meme kanseri, vb.) neden oluyor.

1 saat fiziksel aktivite hayat kurtarıyor

Norveç Spor Bilimleri Okulu ve Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Ulf Ekelund’un başkanlık ettiği bir araştırmaya göre, çok fazla oturup az fiziksel aktivite yapan kişilerde ölüm riski %9,9.  4 saatten az oturup, 1 saatten fazla fiziksel aktivite ile meşgul olan kişilerde ise %6,8. Ekelund’a göre, sabah, öğle veya akşam yemeklerinden sonra tempolu yürüyüş yapmak yeterli. 1 saate tamamlamak için hareketlerinizi gün içine yayabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütüne göre hareketsizlik en önemli nedenlerinden
Dünya Sağlık Örgütü’nün hareketsiz yaşamın yani hareketsizlik öldürür mü sorusuna verdiği cevap oldukça düşündürücü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz yıllarda yayımladığı “Fiziksel Aktivite Raporu”nda, yetersiz fiziksel aktivitenin birçok hastalığın gelişmesinde etkili olduğu belirtilerek, her yıl hareketsizlik nedeniyle dünyada ortalama 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği ve yetişkinlerin üçte birinin hareketsiz yaşam sürdügü kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyadaki fiziksel aktivite düzeyi hakkında uyarılarda bulundu. Fiziksel aktivetinin, sağlıklı yaşam için gerekli olan çok önemli bir unsur olduğu vurgulanan araştırma sonuçlarına göre, hareketsizlik dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Raporda hareketsizlik nedeniyle dünyada ortalama 3,2 milyon kişi hayatını kaybediyor, her üç yetişkinden biri fiziksel olarak aktif yaşam tarzı sürdürmüyor ve hareketsiz kişilerin kolon ve meme kanserine yakalanma riski yüzde 21-25, diyabet riski yüzde 27, kalp hastalığı riski yüzde 30 oranında artıyor.

Rapor, çocuklar ve gençler için günde 60 dakika, yetişkinler için ise haftada 150 dakika bisiklete binme, yürüyüş ya da spor yapma gibi orta düzeyde fiziksel aktiviteler öneriyor. Dünya Sağlık Örgütü raporu ulaşım araçları kullanımının artmasının da kişileri hareketsizliğe yönelttiği ifade ediliyor. Trafik sorunu, hava kirliliği, park ve spor alanlarının yetersizliği gibi kentleşmeye bağlı çevresel etmenlerin de kişinin fiziksel aktivite yapma isteğini azaltarak, hareketsiz yaşam tarzına yol açtığı belirtiliyor.
hareketsizlik öldürür mü  Soran Web Soruyor

Hareketsizlik öldürür mü? sorusuna bilim adamları yayınladıkları raporlarla kesin bir dille hareketsizliğin ölüm nedeni olduğu söylüyorlar. Haraketsizlik dünyada başlı başına bir ölüm nedeniyken önlem alınıyor mu? Hareketsizlikle nasıl mücadele ediliyor merak ediyoruz.