Memeli deniz canlıları neden karaya vurunca ölüyor?

Memeli deniz canlıları neden karaya vurunca ölüyor?

Temmuz 3, 2017 0 Yazar: SoranWeb

Memeli deniz canlıların karaya vurunca ölmelerinin iki önemli sebebi vardır: Dehidrasyon ve organlarının kendi ağırlıkları altında ezilmesi…

 
Memeli deniz canlıları deyince aklımıza yunuslar ve balinalar gelir. Bu hayvanların memeli hayvanlar oldukları doğrudur; yani bizler gibi akciğerli solunum yaparlar, nefes alıp verirler.  Balıkların aksine denizel memeliler solungaç solunumu yapamazlar. Balina ve yunus gibi canlılar neden karaya vurduklarında ölüyorlar?
Suyun kaldırma kuvveti karaya çıkan hayvanın ağırlığından çok daha yüksek olduğu için, bu denizde yaşayan memelilerin vücutları karada erişebileceklerinden çok daha büyük kütlelere erişmiştir. Karaya vurdukları zaman söz konusu kaldırma kuvveti ortadan kalkar. Bunun sonucu olarak iç organlar ezilmeye başlar. Hayvanlar nefes aldırmayı sürdürse de organları yavaş yavaş ezildiği organlar işlemez hale gelir ve bunun sonucu olarak ölürler.
Bir diğer nokta, bu hayvanların denizde ortamdaki ısı şartlarına bağlı olarak vücut sıcaklıklarını ayarlıyor olmalarıdır. Karasal şartlarda ısı transferi, sudakine göre çok daha yüksektir. Bu nedenle karaya çıktıklarında vücutları çok kısa sürede, çok fazla ısınır ve çok çabuk ısınır. Bunun neticesi olarak da dehidrasyona (su kaybına) ve yine organların çalışamamasına neden olur. Bu nedenle eğitimli gönüllüler bu canlıların üzerine su serperler;  böylece bir nebze olsun ısı kaybı önlenmiş olur.
Ölüme sebep olan organların ezilmesi ve dehidrasyonun önüne geçilse bile memeli yine de ölecektir çünkü bu seferde açlık ve susuzluk gibi sorunlar canlıların yaşamına son verecektir.