Yapay zeka dünyayı feth eder mi?

Yapay zeka dünyayı feth eder mi?

Mayıs 27, 2017 0 Yazar: SoranWeb

Yapay zeka neler yapabilir? Günümüzün en önemli sorunu haline geldi. Bir sosyal medya sitesinde bilgisayar meraklısı bir genç,  Bill Gates’e şu soruyu yöneltti: “Süper zekalı makineler sizce insanoğlunun varlığını tehdit ediyor mu, ediyorsa ne kadar ediyor ve internet etkinliğinin tümüyle şifrelenmesi bizi bu tehlikeden korur mu?

Yapay zeka konusunda Bill Gates  soruya tam anlamıyla cevap vermeden endişe duyduğunu söyledi:

Süper zeka konusunda çok kaygılıyım.

Bill_Gates_July_2014

Bill Gates

“Süper zeka konusunda çok kaygılıyım. Önce makineler birçok alanda işimizi görecekler ama bu aşamada süper zeka seviyesinde olmayacaklar. Bunu iyi yönetirsek olumlu sonuçlar alırız. Ancak birkaç on yıl sonra makineler bize kaygı verecek kadar zeki olacaklar. Bu konuda Elon Musk’la diğerlerine katılıyorum ve insanların bundan neden kaygı duymadığını anlamıyorum.”

TERMİNATOR GERÇEK OLUR MU?

Öncelikle şunu söyleyelim; süper zeka ve düşünen robotlar, makineler henüz gelmedi ama otomatlar yüz yıldır aramızda. Bugün  telefonlardaki Google Now yazılımı, Windows  Cortana ve SİRİ hep yapay zeka. Gerçek anlamda yapay zeka değil belki  ama zayıf yapay zeka.

Ona bakarsanız Google’ın sürücüsüz arabaları, laptoplar, uçakların oto pilotları, insansız hava araçları, dronlar, Honda’nın Asimo robotu, otomotiv fabrikalarındaki robotlar, evimizdeki programlanabilir çamaşır ve bulaşık makineleri de yapay zeka.

Peki hep öyle mi kalacak? Bazı bilimadamları çok ciddi şekilde korkmaya başladı. En azından dahi fizikçi Stephen Hawking Yapay Zekadan korktuğunu söylüyor…
HAWKİNG’İN KORKUSU

Stephen Hawking

Stephen Hawking

Stepehen Hawking, bu konuda şunları söylüyor:

“Yapay zekanın ilkel türlerinin son derece yararlı olduğunu çoktan gördük. Ancak tam kapsamlı bir yapay zekanın geliştirilmesi insanlığın sonu olabilir. İnsanlar yapay zekayı geliştirdikten sonra, bu tür bir zeka kendi yolunu çizerek kendini yeniden tasarlayabilir ve sürekli artan bir hızda gelişebilir.”

Peki bu Hawking’i korkutan ne?  Hawking bugün dünyaya egemen olan zekanın yaptıklarını görüyor: Savaş, yoksulluk, açlık, sömürü, cinayetler…
Zeki insanlar bunlara yaparsa ….

bütün bu kötülükleri yaptıysa insandan zeki olan bir robot neler yapar kim bilir?

                           

Filozof Nick Bostrom 


SÜPER ZEKİ BİLGİSAYARLAR GELİYOR..
 Filozof Nick Bostrom’a geçelim. Bostrom geçen yıl Google’ın Mühendislik Direktörü Ray Kurzweil’ın açtığı Singularity Üniversitesi’nde düzenlenen ve ünlü gelecek bilimcinin bizzat katıldığı bir seminerde yapay zekadan, özellikle de süper zekadan, yani insanlardan zeki olan makinelerin gelişinden söz etti ve insanlığın geleceğinden söz etti…

Söyleşide söylediklerini özetlemek gerekirse kağıt ataşı üretmek için elindeki tüm kaynakları kullanmaya programlanmış olan süper zeki bir makine geliştirirsek o makine insanlığı elegeçirebilir…

Bazılarına göre tehlike değil…

İnsanlar ve Robotlar Bazı bilimadamlarına göreyse tehlikeli bir durum yok. Yapay zeka gidebileceği yere gitmeli. Vicarious’un kurucularından Dileep George’u dinleyelim. Bakalım o tehlike konusunda neler düşünüyor:

Dileep, “İnsanlar tarih boyunca birçok teknolojiden korkup paniğe kapılmıştır” diyor. “Buhar makinesinden nükleer enerjiye ve biyoteknolojiye uzanan bir süreç bu. Çünkü toplumsal histeriye odaklanırsanız daha çok gazete ve film bileti satarsanız. Bence yapay zeka konusunda korkuların abartılmasının sebebi de bu”, korkudan para kazanmak.
“Biz araştırmacıların Hollywood zihniyeti ile gerçek dünya arasındaki farkı göstermek için halkı eğitme yükümlülüğümüz var. Üstelik yapay zeka topluluğu şu anda halkı korkutacak bir şey icat etmekten çok ama çok uzak.”

 VİCARİOUS ÇIKARCI İSE?

Belki de Dileep George yapay zeka geliştirerek para kazanmak istediği için yapay zekadan korkmuyor olabilir. Belki de tehlikeyi bizden saklıyor olabilir.  Şirketin diğer ortağı olan D. Scott Phoenix’in sözlerini aktaralım:

“Dünyanın önde gelen yapay zeka şirketleri güvenliğimizi sağlamak için büyük önlemler aldılar. Bu şirketler tehlikenin farkında, ama dijital süper zekayı şekillendirip kontrol ederek kötü niyetli yazılımların internete kaçmasını önleyebileceklerine inanıyorlar. Bakalım, göreceğiz.”

Yapay zeka hızla gelişirken şimdiden iki görüş ortaya çıkmış durumda. Birinci görüş yani Hawking gibi bilimadamları yapay zekanın tehlikeli olduğunu ve dünyayı ele geçireceğini söylerken diğer görüş de bunun tam tersini savunarak bilgisayar zekasının insanlığın önüne geçmesinin herhangi bir sorun çıkarmayacağı konusunda fikir belirtiyor….

Soran Web soruyor sizce kim haklı?